Team Africa - Marrakech 2014

The Confederation of African Athletics (CAA) has announced a strong team of 77 athletes (35 Femmes / Women, 39 Hommes / Men, and three reserves) to represent Africa at the IAAF Continental Cup Ostrava 2018 to be held on 8-9 September.

The CAA Team Africa selection was based on the results from the 2018 CAA African Senior Championships in Asaba, Nigeria earlier this month.

The African team, with two representatives from different countries in each event, includes many of the top performers from Asaba 2018 with world and Olympic steeplechase champion Conseslus Kipruto, world and Olympic 800m champion Caster Semenya, world 1500m champion Elijah Manangoi and world 5000m champion Hellen Obiri leading the charge.

AFRICAN TEAM FOR OSTRAVA

MEN
100m: Arthur Cisse (CIV), Akani Simbine (RSA)
200m: Divine Oduduru (NGR), Ncincihli Titi (RSA)
400m: Thapelo Phora (RSA), Baboloki Thebe (BOT)
800m: Nijel Amos (BOT), Emmanuel Korir (KEN)
1500m: Elijah Manangoi (KEN), Ronald Musagala (UGA)
3000m: Getaneh Molla (ETH), Edward Zakayo (KEN)
3000m steeplechase: Soufiane El Bakkali (MAR), Conseslus Kipruto (KEN)
110m hurdles: Oyeniyi Abejoye (NGR), Antonio Alkana (RSA)
400m hurdles: Cornel Fredericks (RSA), Abdelmalik Lahoulou (ALG)
High jump: Chris Moleya (RSA), Mathew Sawe (KEN)
Pole vault: Mohamed Amin Romdhana (TUN), Valco van Wyk (RSA)
Long jump: Yahya Berrabah (MAR), Ruswahl Samaai (RSA)
Triple jump: Godfrey Khotso Mokoena (RSA), Hugues Fabrice Zango (BUR)
Shot put: Chukwuebuka Enekwechi (NGR), Mohamed Hamza (EGY)
Discus: Victor Hogan (RSA), Elbachir Mbarki (MAR)
Hammer: Mostafa Al Gamal (EGY), Tshepang Makhethe (RSA)
Javelin: Phil-Mar van Rensburg (RSA), Julius Yego (KEN)
4x100m: Henrico Bruintjies (RSA), Arthur Cisse (CIV), Emile Erasmus (RSA), Simon Magakwe (RSA), Akani Simbine (RSA), Ncincihli Titi (RSA)
Mixed 4x400m: Nijel Amos (BOT), Thapelo Phora (RSA), Baboloki Thebe (BOT)
Reserves: Larbi Bourrada (ALG), Ayanleh Souleiman (DJI), Chidi Okezie (NGR)

WOMEN
100m: Janet Amponsah (GHA), Marie-Josee Ta Lou (CIV)
200m: Germaine Abessolo Bivina (CMR), Marie-Josee Ta Lou (CIV)
400m: Christine Botlogetswe (BOT), Caster Semenya (RSA)
800m: Francine Niyonsaba (BDI), Caster Semenya (RSA)
1500m: Rababe Arafi (MAR), Winnie Chebet (KEN)
3000m: Hellen Onsando Obiri (KEN), Senbere Teferi (ETH)
3000m steeplechase: Weynshet Ansa (ETH), Beatrice Chepkoech (KEN)
100m hurdles: Tobiloba Amusan (NGR), Rikenette Steenkamp (RSA)
400m hurdles: Lamiae Lhabz (MAR), Glory Nathaniel (NGR)
High jump: Hoda Hagras (EGY), Erika Nonhlanhla Seyama (SWZ)
Long jump: Ese Brume (NGR), Marthe Koala (BUR)
Pole vault: Dina Ahmed Al-Tabaa (EGY), Dorra Mahfoudhi (TUN)
Triple jump: Grace Anigbata (NGR), Zinzi Chambangu (RSA)
Shot put: Jessica Da Silva Inchude (GBS), Ischke Senekal (RSA)
Discus: Chioma Onyekwere (NGR), Ischke Senekal (RSA)
Hammer: Temilola Ogunrinde (NGR), Soukaina Zakkour (MAR)
Javelin: Kelechi Nwanaga (NGR), Jo-Ane van Dyk (RSA)
4x100m: Janet Amponsah (GHA), Tobiloba Amusan (NGR), Rosemary Chukwuma (NGR), Blessing Okagbare (NGR), Marie-Josee Ta Lou (CIV), Joy Uba-Gabriel (NGR)
Mixed 4x400m: Christine Botlogetswe (BOT), Glory Nathaniel (NGR), Caster Semenya (RSA)
Reserves: Mercy Ntia-Obong (NGR), Besu Sado (ETH), Yinka Ajayi (NGR)

IAAF CONTINENTAL OSTRAVA 2018 - LIST PER COUNTRY